Kniha Cyklokros - ukázka některých kapitol


Úvod

"Cyklokros je českým národním sportem. Vzhledem k tomu, že je to sport malý, že jej neprovozuje masa, tisícihlavé davy, že se v něm nevyskytují žádné velké peníze, neobjevuje se v hlavních zprávách televizí či na titulních stranách tisku ani nemá silnou podporu státu, je s podivem kolik medailí a úspěchů čeští cyklokrosaři získali. Vlastně už je to tak, že každý juniorský ročník, který nepřiveze medaile z mistrovství světa je svým způsobem považovaný za neúspěšný. Jaký jiný sport to o sobě může říci? Český cyklokros má laťku nastavenou hodně vysoko.
Cyklokros má své překrásné kouzlo a nám tak nějak přirostl k srdci. A taky nám setsakramentsky dobře jde. Je skvělé, že vychází kniha o této nádherné cyklistické disciplíně, navíc kniha původní, česká. Těším se na ni i na další kapitoly českého cyklokrosu, které v ní ještě napsány být nemohou, ale budou je psát svými výkony naši závodníci."

Martin Raufer

Ukázky některých kapitol


Historie cyklokrosu ve světěHistorie cyklokrosu ve světě

Historie cyklokrosu u násHistorie cyklokrosu u nás

Cyklokrosové závodyCyklokrosové závody

Osobnosti cyklokrosu ve světěOsobnosti cyklokrosu ve světě

Osobnosti cyklokrosu u násOsobnosti cyklokrosu u nás

Podle některých pramenů se cyklokros zrodil na francouzské riviéře krátce po přelomu století 1899 - 1900. Silniční závodníci přijížděli do této oblasti budovat svoji formu před začátkem sezóny. Aby všemožně vylepšili svojí kondici, najížděli nejenom mnoho kilometrů, ale začali také jezdit přes klády a kameny, nevyhýbaje se příkrým stoupáním a stráním, při nichž museli často nést kolo na rameni. Takto trénovali tak dlouho, až jednoho dne vytyčili v terénu na lesních a polních cestách trať a zinscenovali první závod.


Fanklub Zdeňka Štybara

Nahoru